YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Her kişinin hayatı biricik ve özeldir. Kişiye özgü sorunlar, hüzünler, sevinçler, korkular ve daha bunun gibi birçok duygu, düşünce vardır. Bunun içindir ki her kişi kendi hayatına dair çözümleri, hedefleri, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını kendisi öğrenmeli ve belirlemelidir. İşte bu fark etme aşamasında size yardımcı olan kişidir yaşam koçu. Yaşam koçu danışanın isteğine ve belirlediği gündeme bağlı olarak danışanın farkındalık kazanmasını sağlayan, danışanın hayatında yaşadığı sorunlara kendisinin çözüm bulmasına yardımcı olan kişidir. Koç danışanın kendine özgü bir hayat yaşamasını, kendisinin yaşamak istediği hayatın nasıl bir hayat olduğunu keşfetmesini sağlayan bir yol arkadaşıdır.

YAŞAM KOÇU NE DEĞİLDİR?

Yaşam koçu psikolog ya da psikiyatr değildir. Koç; psikolojik olarak herhangi bir rahatsızlığı olmayan, sağlıklı bireylerle çalışır. Depresyon, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu, panik atak, bipolar bozukluk, madde bağımlılığı gibi sorunlar birer hastalıktır ve bir hekimin ilgilenmesi gerekir. Bu tür sorunlar için psikiyatr, psikolog gibi uzmanlardan yardım almanız en doğrusu olacaktır.

KENDİNE YOLCULUK

Hayatın yoğun temposunda, zamanın hızlı akışında belki de en çok kendini ihmal ediyorsun. Halbuki aradığın cevaplar, sorunların çözümü sende, kendinde saklı. Bazen kendinle ilgili küçük bir farkındalık bile sana birçok şey katabilir. Hayatına dair soruların cevabını bulabilir, yaşadığın sorunlara çözüm arayabilir ve hayatında ters giden bir şeylerin olduğunu düşünüyorsan eğer hayatını değiştirebilirsin. Bunun için önce kendini değiştirmeye ihtiyacın var çünkü sen değişirsen hayatın değişir. Ancak sen gelişirsen hayatın gelişir. Kendimizi keşfetmek hem yolculukların en zoru hem de en güzelidir.Peki sen bu yolculuğa çıkmak ister misin?